Slovenčina ako potrava, slovenčina ako otrava

  • Téma: Spoločnosť a kultúra
  • Miesto konania: V - klub
  • Prezentuje: Katedra slovenského jazyka, Filozofická fakulta, UK
  • Prednášajúci: Prof. PhDr. Oľga Orgoňová, CSc., Doc. Mgr. Alena Bohunická, PhD.,
  • Dátum a čas začiatku: 25. 09. 2015 15:00
  • Dátum a čas konca: 25. 09. 2015 15:45

Informácie

Publikum: študenti SŠ

Obsah prednášky:
Slovenčina v dobe globalizácie (keď ľudia i jazyky voľne prekračujú hranice) a hypermoderny (keď sa žije rýchlo a veľa sa musí stíhať naraz) je predmetom úvah a otázok: Je tento „malý“ jazyk ťažký? Oplatí sa s ním trápiť? Čo máme poradiť našim slovenským deťom a čo cudzincom: uniknúť či postaviť sa jej „tvárou v tvár“? O tom, že slovenčina nie je napriek rozlišovaniu y/i či napriek iným pravidlám pravopisu ťažká, svedčí aj letmé porovnanie: má len 3 jednoduché slovesné časy (nerozlišuje priebehové či dávno minulé časy, ani predbudúci čas), má len 6/7 pádov (fínčina 14 pádov, 8 rôznych lokálov) a má len vyše 40 znakov (čínština?). Každé Nšieste slovo je cudzieho pôvodu, čo výdatne podporuje porozumenie aj cudzincom. A dá sa  ňou krásne presviedčať – rovnako ako po anglicky, akurát v materinskom jazyku to ide ľahšie. Príďte sa nechať presvedčiť, že vedieť dobre svoj materinský jazyk sa oplatí! Lebo slová (slovenčiny) môžu aj liečiť, aj predávať, aj vyhrávať... Kto by nechcel byť víťaz?

O prednášajúcich:

Prof. PhDr. Oľga Orgoňová, CSc.

Pôsobí na Katedre slovenského jazyka Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Napísala monografie Galicizmy v slovenčine (1998) a Slovensko-francúzske jazykové vzťahy (2002), v spoluautorstve vydala vysokoškolskú učebnicu Používanie jazyka (2010) a skriptá Lexikológia slovenčiny (2011, 2012). Je hlavnou organizátorkou medzinárodných konferencií na domácej katedre Jazyk a komunikácia v súvislostiach II (2007), III (2010) a Jazyk jazykoveda v interpretácii (2014) a editorkou zborníkov z týchto konferencií. V poslednom období – v spolupráci s A. Bohunickou - sústreďuje pozornosť na aspekty súčasnej štylistiky: Štylistika a ... mládežnícky diskurz (Praha, 2012), Medzi štylistikou a diskurznou analýzou (Jazykovedný časopis, 2013), Štylistika a súčasná komunikácia v priesečníku generácií: na ceste k pochopeniu a zlepšeniu vzťahu matiek a dcér (Bratislava, 2013), Kognitívna štylistika: interpretácia metafor zániku Česko-Slovenska (Brno, 2013), Štylistika a rétorika: konfrontácie politických rečí (2014). V interdisciplinárnom spoločenskovednom výskume sleduje z Lingvopragmatického hľadiska podiel reči na vzájomnom porozumení ľudí rôznych sociálnych identít a kultúr. Na Slovensku je členkou excelentného tímu Jazyk a jazykoveda v súvislostiach na Filozofickej fakulte UK, jediného lingvistického pracoviska na Slovensku, ktoré v máji 2015 Akreditačná komisia SR na základe kvality výstupov zaradila medzi 37 najlepších pedagogických a výskumných pracovísk v republike. Pôsobí v redakcii vedeckého časopisu Slovenská reč. V medzinárodnom kontexte je členkou Štylistickej komisie Medzinárodného komitétu slavistov a je v redakčnej rade časopisu Aktuaľnyje problémy stylistiky, vydávaného v Moskve.

Doc. Mgr.Alena Bohunická, PhD.

Pôsobí na Katedre slovenského jazyka Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Napísala viaceré štúdie o metafore a monografie Variety metafory (2013) a Metaforika činnostného aspektu jazyka (2014). V spoluatorstve vydala skriptá Lexikológia slovenčiny (2011, 2012). Je autorkou série interpretácií rôznych diskurzov (matiek a dcér, politikov, mládeže, médií). V širšom spoločenskovednom tíme v rámci projektu Univerzitného vedeckého parku s podporou Európskeho sociálneho fondu sleduje lingvistické aspekty humánnej bioetiky v záujme eliminácie rôznych prejavov sociálnej nespravodlivosti a neporozumenia v dôsledku inakosti. Je členkou excelentného tímu na Filozofickej fakulte UK Jazyk a jazykoveda v súvislostiach, jediného lingvistického pracoviska na Slovensku, ktoré v máji 2015 Akreditačná komisia SR na základe kvality výstupov zaradila medzi 37 najlepších pedagogických a výskumných pracovísk v republike.

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.

VEDA NA VLNÁCH

Súťaž pre univerzitné a vysokoškolské rádiá/rozhlasy/ ponúka jedinečnú príležitosť predstaviť svoju kreativitu pri vytvorení nových rozhlasových formátov pre popularizáciu vedy...

Bezpečnosť a kontrola potravín

7. – 8. apríl 2016, PiešťanyXIII. Vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou Konferencia je určená širokej odbornej verejnosti pôsobiacej v oblasti potravinárstva, potravinár...