Budúcnosť so smartelektronikou

  • Téma: Elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy, Technika, Neživá príroda
  • Miesto konania: Atrium Optima
  • Prezentuje: Technická univerzita v Košiciach, Fakulta elektrotechniky a informatiky
  • Prednášajúci:doc. Ing. Ján Gamec, CSc.,
  • Dátum a čas začiatku: 25. 09. 2015 17:30
  • Dátum a čas konca: 25. 09. 2015 18:00

Informácie

Analýza súčasného rozvoja informačných a komunikačných technológií, ukazuje, že po etapách masívneho rozvoja internetu a mobilných komunikačných systémov v oblasti dátových spojov, multimediálnych komunikácií a služieb, sa začína rýchle rozvíjať nová koncepcia internetu známa ako internet vecí (IoT, z angl. Internet of Things) alebo ako internet všetkého (IoE, z angl. Internet of Everything). IoT/IoE je definovaný sieť objektov alebo "vecí” skĺbených a vytvorených na báze senzorov, elektronických systémov a softvéru a prepojených štandardnou komunikačnou infraštruktúrou s cieľom sprístupňovať získane údaje a extrahované informácie pre jednotlivé zariadenia implementované v sieti objektov, alebo pre konečného použivateľa (napr. operátora systému).
Predpokladá sa, že koncepcia IoT/IoE umožňí priamu masívnu integráciu reálneho fyzikálneho sveta a počitačových systémov s ich využitím v každonnom živote človeka. Experti odhadujú, že do IoT/IoE bude v roku 2020 zapojených cca 50 miliárd objektov. Preto môžno predpokladať, že rozsah rozvoja IoT/IoE a jeho dopad na každodenný život ľudí bude porovnateľný, ba možno aj väčší ako v prípade implementácie základnej koncepcie internetu a mobilných komunikačných systémov. Kľúčovým momentom rozvoja IoT/IoE je dostupnosť a aplikácia inteligentných elektronických systémov založených na kombinácii senzorov, pokročilých elektronických obvodov, metód spracovania signálov a softvérového inžinierstva. Tieto elektronické systémy budú predstavovať inteligentné koncové zariadenia IoT/IoE.

Inteligentné elektronické systémy tohto typu, ktoré sú v súčasnosti aplikované nie len v oblasti internetu, sa čoraz častejšie označujú ako smartelektronické systémy. Smartelektronika prestavuje modernú oblasť aplikovanej elektroniky zameranú na výskum, vývoj a produkciu inteligentných elektronických zariadení a systémov, ktoré pracujú spravidla autonómne na základe komunikácie (interakcie) s iným smartelektronickým zariadením (napr. tzv. M2M systémy, z angl. machine-to-machine systems) s cieľom napĺňať definované ciele v M2M sústavách smartelektronických zariadení alebo v bezprostrednej interakcii s človekom s cieľom poskytovať človeku služby a/alebo znalosti nutné pre jeho rozhodovanie. Smartelektronické systémy sú založené na integrácii poznatkov z oblasti elektronických obvodov, metód spracovania signálov, senzorov, informačných a komunikačných technológií a metód systémovejintegrácie. Ako príklady smartelektronických systémov možno uviesť okrem koncových zariadení IoT/IoE, napr. smartfóny, inteligentné televízne prijímače, senzorové siete inteligentných domov, systémy asistenčných služieb pre vodičov motorových vozidiel, vybrané zariadenia lekárskej elektroniky, radarové systémy na lokalizáciu osôb v mimoriadnych situáciách, systémy hlasovej komunikácie človek-stroj, senzorové siete v automobiloch, senzorové siete na monitorovanie stavu životného prostredia, inteligentné meracie a monitorovacie systémy, atď. Vychádzajúc z naznačených trendov možno konštatovať, že smartelektronika bude v nasledujúcich rokoch patriť medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce odvetvia vedy, techniky a priemyslu v celosvetovom meradle. Preto možno predkladať, že výroba smartelektronickych zariadení (napr. pre IoT/IoE), by mohla predtavovať perspektívnu oblasť pre ďalšie smerovanie aj slovenského priemyslu orientovaného na výrobky s vysokou pridanou hodnotou. Poznanie tejto skutočnosti bolo našou motiváciou pre prípravu prezentácie s názvom „Smartelektronika ako fúzia elektronických, informačných a komunikačných technológií“. V rámci našej prezentácie poukážeme na základnú charakteristiku smartelektronických systémov a naznačíme strategický význam smartelektroniky pre ďalší rozvoj ľudskej spoločnosti.

Na záver poukážeme na potrebu vzdelávania v tejto oblasti. Veríme, že smartelektronika je téma, ktorá je atraktívna nielen pre laickú a odbornú verejnosť, ale aj mladu generáciu, pre budúcich inžinierov, ktorí budú vytvárať komplexné aplikácie IoT/IoE na báze tvorivej fúzie poznatkov z oblasti elektronických, informačných a komunikačných technológií.

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.

VEDA NA VLNÁCH

Súťaž pre univerzitné a vysokoškolské rádiá/rozhlasy/ ponúka jedinečnú príležitosť predstaviť svoju kreativitu pri vytvorení nových rozhlasových formátov pre popularizáciu vedy...

Bezpečnosť a kontrola potravín

7. – 8. apríl 2016, PiešťanyXIII. Vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou Konferencia je určená širokej odbornej verejnosti pôsobiacej v oblasti potravinárstva, potravinár...