Viete aké tajomstvá skrýva nočná obloha?


Počas Noci výskumníkov, 27. septembra 2013, neostanú žiadne z nich neodkryté!  Nočnú oblohu budete môcť dôkladne preskúmať na mieste doslova stvorenom pre dokonalé pozorovanie!  Priamo v areáli Astronomického ústavu SAV na Starolesnianskych lúkach pri Tatranskej Lomnici.o 14.00 sa otvoria jeho brány a vy tak budete mať jedinečnú príležitosť objaviť priestory, v ktorých pracujú špičkoví slovenskí vedci na svojom výskume.

V rámci prehliadok Astronomického ústavu a pavilónov G1 a G2 uvidíte napríklad pozorovaciu techniku zameranú na výskum premenných hviezd a extrasolárnych planét, budete si môcť vypočuť výklad o histórii ústavu, ale aj o jeho súčasnom výskume. Program taktiež ponúkne  tri multimediálne populárno-náučné prednášky so zameraním na slnko, asteroidy a kométy, premenné hviezdy a extrasolárne planéty.

Nuž a po zotmení... Vás čaká pozorovanie nočnej oblohy! Nepôjde však len o tradične romanticko-snovú aktivitu, pretože pomocou prenosného astronomického ďalekohľadu tentokrát spoznáte také objekty jesennej oblohy, ako sú planéty, hmloviny či galaxie, o ktorých sa navyše v simultánnom odbornom výklade dozviete množstvo zaujímavých podrobností.
Využite túto skvelú príležitosť a navštívte jedno z najzaujímavejších pracovísk Slovenskej akadémie vied!

Viac sa o programe v Tatranskej Lomnici dozviete tu.

Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizont 2020 akciami Marie Sklodowska-Curie.

Festival vedy  - Európska noc výskumníkov 2014 - 2015, Grantová zmluva, č. 633288.

VEDA NA VLNÁCH

Súťaž pre univerzitné a vysokoškolské rádiá/rozhlasy/ ponúka jedinečnú príležitosť predstaviť svoju kreativitu pri vytvorení nových rozhlasových formátov pre popularizáciu vedy...

Bezpečnosť a kontrola potravín

7. – 8. apríl 2016, PiešťanyXIII. Vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou Konferencia je určená širokej odbornej verejnosti pôsobiacej v oblasti potravinárstva, potravinár...